Strona wykorzystuje pliki cookies, jeśli wyrażasz zgodę na używanie cookies, zostaną one zapisane w pamięci twojej przeglądarki. W przypadku nie wyrażenia zgody nie jesteśmy w stanie zagwarantować pełnej funkcjonalności strony!

Menu

Wskazania i przeciwwskazania

Wskazania i przeciwwskazania do stosowania sauny

Kąpiel w saunie fińskiej kojarzy się z kąpielą higieniczna i jest najbardziej wartościową spośród znanych u nas form kąpieli. Powszechnie uważa się ją za doskonały środek profilaktyczny przeciw "chorobom z przeziębienia". Jako niespecyficzny bodziec mobilizuje siły obronne ustroju, usprawnia grę naczyniową, zwłaszcza skóry, kończyn i śluzówek, zapobiega rozwinięciu się infekcji wirusowej, bakteryjnej i wielu innych chorób. Skorzystanie z sauny w początkowej fazie przeziębienia przerywa chorobę górnych dróg oddechowych i grypę. Kąpiel w fazie rozwiniętych objawów chorobowych nie tylko nie pomaga, ale wręcz pogarsza stan chorobowy. Z sauny nie powinno się korzystać w fazie rozwijającej się lub w pełni rozwiniętej choroby. Sauna skraca okres rekonwalescencji, przyspiesza powrót do pełnego zdrowia.

Szczególnie korzystny wpływ sauny obserwuje się u rekonwalescentów po zapaleniu płuc, grypie, ostrych nieżytach górnych dróg oddechowych, tchawicy i oskrzeli, po ustąpieniu ataków astmy oskrzelowej itp. Kąpiel w saunie fińskiej ma najlepsze elementy i właściwości zabiegu ciepło-leczniczego. W wielu schorzeniach stanowi istotny, samodzielny środek leczniczy, jak również jest środkiem uzupełniającym leczenie farmakologiczne.

Wskazania do stosowania sauny

 

1. Choroby układu oddechowego

Profilaktyka tzw. "Chorób z przeziębienia". Przewlekłe nieżyty górnych dróg oddechowych: naczynioruchowy nieżyt błony śluzowej nosa, nieżyt prosty zanikowy nie cuchnący nosa i gardła, przewlekły przerostowy nieżyt nosa, gardła, krtani i tchawicy. Przewlekłe zapalenie zatok bocznych nosa nie operacyjne oraz dwa- trzy tygodnie po zabiegu. Stany wyczerpania głosowego. Przewlekłe, nieswoiste nieżyty oskrzeli. Astma oskrzelowa w okresie remisji i pełnej wydolności krążeniowo-oddechowej, nie wymagająca stosowania leków.

2. Choroby układu ruchu

Łagodne postacie gośćca przewlekłego postępującego (GPP). Zesztywniające zapalenie stawów kręgosłupa przy dobrym stanie ogólnym. Choroba zwyrodnieniowa kręgosłupa (zespół szyjny, zespół lędźwiowy z objawami korzonkowymi) i stawów. Choroby neurotroficzne narządów ruchu (zapalenie około barkowe, zespół bark-ręka, neurotroficzne zapalenie ścięgien i pochewek ścięgnistych w toku zmian zwyrodnieniowych kręgosłupa). Artopatie: łuszczyca i dnawa. Gościec zwyradniający kostno- stawowy przy pełnej sprawności ruchowej. Gościec mięśniowo - ścięgnisty.

3. Choroby ortopedyczno-urazowe

Stany pourazowe kości i stawów (po złamaniach i zwichnięciach). Stany pooperacyjne kości i stawów przy pełnej sprawności ruchowej. Stany po zapaleniu stawów, mięśni, wiązadeł torebek stawowych z utrzymującym się upośledzeniem funkcji. Stany po zapaleniu gruźliczym kości i stawów wygojone klinicznie, radiologicznie. Stany pourazowe tkanek miękkich (mięśni, wiązadeł, torebek stawowych).

4. Choroby układu nerwowego

Zespoły korzonkowe, szczególnie w zakresie nerwu kulszowego na tle zmian zwyrodnieniowych. Dyskopatie, lumbagie, niektóre neuralgie. Chwiejność układu wegetatywnego, nerwice wegetatywne, neurastenie, zaburzenia snu itp.

5. Choroby kobiece

Następstwa po zapaleniu narządów płciowych w obrębie macicy, przydatków, omacicza, otrzewnej miednicy małej (zrosty, przemieszczenia). Stany pooperacyjne: stan po operacjach doszczętnych, zachowawczych i plastykach w obrębie narządów rodnych. Zaburzenia cyklu miesiączkowego: zmiany pozapalne jajników, zespół napięcia przedmiesiączkowego, bolesne miesiączkowanie. Opóźnione dojrzewanie płciowe wskutek przyczyn ogólnoustrojowych, pierwotnego niedorozwoju jajników pochodzenia przedwzgórzowo- przysadkowo - jajnikowego. Niepłodność przy współistniejących innych schorzeniach narządów rodnych. Oziębłość płciowa.

6. Choroby dziecięce

Nieżyty górnych dróg oddechowych, częste katary nosa, nawracające zapalenia uszu, anginy, podgłośniowe zapalenia krtani. Profilaktyka schorzeń tchawicy i oskrzeli. Nadmierna pobudliwość nerwowa, trudności w zasypianiu i płytki sen, zaburzenia łaknienia. Zaburzenia rozwoju fizycznego, otyłość. Paraliż dziecięcy

7. Choroby skóry

Alergiczne choroby skóry: świerzbiączka, neurodermit, pokrzywka neurogenna, niektóre suche egzemy. Trądzik młodzieńczy i zawodowy. Nawrotowe ropne zapalenia skóry (pyodermie): czyraczność, przewlekłe zapalenia mieszków włosowych (w okresie remisji). Choroby świądowe skóry: świąd uogólniony neurogenny, świąd zlokalizowany. Schorzenie łojotokowe skóry (w okresie remisji).

8. Choroby układu trawienia

Zburzenia czynnościowe żołądka, jelit i pęcherzyka żółciowego z objawami skórczowymi. Przewlekłe nieżyty żołądka i jelit. Choroby wrzodowe żołądka i dwunastnicy w okresie pełnej remisji. Stany po operacjach wykonanych w związku z chorobą wrzodową po upływie co najmniej trzech miesięcy od czasu wykonania zabiegu.

9. Choroby układu krążenia

Neurogenne zaburzenia rytmu serca. Nerwica sercowo-naczyniowa przy dobrym stanie ogólnym bez zmian organicznych w mięśniu sercowym. Choroby naczyń obwodowych na tle czynnościowym. Stany po przebytym zapaleniu żył, nie wcześniej jednak niż po sześciu miesiącach od ustąpienia stanu zapalnego. Sauna może być stosowana po przebytych chorobach serca, po których co najmniej prze rok nie było jakichkolwiek zaostrzeń chorobowych lub niewydolności krążenia.

Życzymy Państwu udanego relaksu podczas kąpieli w naszej saunie.

 

Dobre bo polskie

Szybki kontakt

Saunap

60-008 Poznań
ul. Tyniecka 28
(trasa na Wrocław, wjazd od ul. Głogowskiej)

tel. 603 875 433

e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Zaufaj doświadczeniu